Mimořádný úspěch studentky Anny Radochové a programu Otevřená věda

Datum publikace
Kategorie aktualit
Perex

Talentovaná studentka Anna Radochová získala v letošním ročníku soutěže České hlavičky 2023 první cenu v kategorii UNIVERSUM. Annin úspěšný výzkumný projekt se zrodil díky její účasti v programu Otevřená věda ve Fyzikálním ústavu AV ČR, kde pracovala na tématu Vlastnosti nových fotosenzitivních kapalných krystalů.

Annina cesta směřující k ocenění započala cíleným výběrem tématu kapalných krystalů, které ji uchvátily svým budoucím inovačním potenciálem například pro snížení spotřeby energie či možnosti využití v různých technologiích. Roli hrála i vlastní zvědavost, co vše skrývá displej mobilních telefonů, protože, jak přiznává, má smartphone neustále po ruce několik hodin denně. Používá ho na práci, ale i na zábavu.

Cenu předal Anně Radochové děkan MFF UK Mirko Rokyta (foto: Česká hlava)
Popis
Cenu předal Anně Radochové děkan MFF UK Mirko Rokyta (foto: Česká hlava)

„Velmi si vážím, že jsem mohla pracovat v oddělení dielektrik a chemie pod vedením Alexeje Bubnova a Věry Hamplové, kteří byli hrozně vstřícní a odpovídali na všechny moje otázky. Dostala jsem navíc nabídku na další spolupráci, takže mám s ústavem velmi pozitivní zkušenost a dovedu si představit, že bych se na měření vrátila,“ hodnotí stáž studentka prvního ročníku Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Na matfyzu se Anna rozhodla pro studium oboru fyzika se zaměřením na vzdělávání, protože kromě samotné vědy chce předávat a rozšiřovat povědomí o fyzice dalším generacím a budit v ostatních zvědavost k vědě.

Ve své práci využívala pět experimentálních metod, ale nejoblíbenější se stala polarizační optická mikroskopie, protože ráda pozorovala vizuálně hezké textury, na jejichž základě odvozovala typy jednotlivých kapalněkrystalických fází. Látky, které pomáhala zkoumat, mají poměrně dlouhou dobu regenerace, a proto se nabízí jejich využití v optických pamětích.

 

Do budoucna si Anna dovede představit, že by se kapalné krystaly využívaly třeba ve fototranzistorových zařízeních ve fotovoltaice nebo například v dioptrických brýlích ke změně dioptrií, ale potenciálních využití pro nové aplikace a inovace je podle ní celá řada.

Výzkum fotocitlivých kapalněkrystalických materiálů zůstává pro Annu fascinujícím tématem, a přestože zatím nemá konkrétní plány do budoucna, věří, že zde ve Fyzikálním ústavu nebyla naposled.

Soutěž České hlavičky je určena studentům středních škol a zaměřuje se především na technické a přírodovědné obory. Prestižní cenou  Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se oceňují experimentální a teoretické práce, studie a projekty v oblasti fyziky a matematiky, především s potenciálem pro praktické využití.

 

Klíčová slova: